USB-TG44A Tracking Generator
USB-TG44A Tracking Generator
The Signal Hound USB-TG44A is a 10 Hz to 4.4 GHz tracking generator which works with your USB-SA44(B) to measure filters, attenuators, amplifiers and more!
The Signal Hound USB-TG44A is a 10 Hz to 4.4 GHz tracking generator which works with your USB-SA44(B) to measure filters, attenuators, amplifiers and more! It is compact, simple to use, and an effective troubleshooting tool for general lab use, engineering students, ham radio enthusiasts, and electronics hobbyists.
Features
  • RF Frequency Range: 10 Hz to 4.4 GHz
  • Amplitude range: -30 dBm to -10 dBm
  • Step sizes from 10 Hz to 10 MHz
  • Sweep up to 700 frequency points per second with the USB-SA44(B)
  • No external power supply needed – draws power from USB
  • Software and Hardware included for one low price
  • Write your own software with our
    free Application Programming Interface (API)
  • Compatible with Windows operating systems
  • Measures 8 inches long
  • Weighs 10 ounces
  • Now includes 20 dB attenuator, p/n Mini-Circuits VAT-20+
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “USB-TG44A Tracking Generator”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Device dimensions
Version
Weight.6 lbs (.27 kg)
Dimensions7.65" x 3.18" x 1.18" (19.4 x 8 x 3 cm)